Ogrzewanie domu

Stawiam budynek i niestety jednak mam ogromny problem z wyborem pieca. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu ekogroszkiem i najlepiej byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na obecne rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co jest korzystne a co nie. Apartament mam wielkości około 150m2 nie jest wielki taki zwykły, piętrowy – 3 pokoje i 2 łazienki, kuchnia i salon. Dom położony jest z dala o miasta gdyż działki były w tej lokalizacji tańsze. Niestety teraz jestem na etapie wyselekcjonowania rodzaju ogrzewania i niestety przede mną ogromny dylemat. Kalkuluję wszystko za i przeciw.

Jaki piec wybrać?

Należy zaznaczyć że istnieją dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które tworzą ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w ograniczonym zakresie mogą również służyć do podgrzewania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które tworzą ciepło również na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu ogrzania wody.

Najefektywniejszym i najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz łatwej instalacji i korzystania, niesie ono za sobą bardzo ogromne koszty użytkowania. Stanowi to najkosztowniejsze z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tu dostosować taryfy do pracy kotła, jednak i tak tego rodzaju ogrzanie budynku będzie najkosztowniejsze. Kiedyś w internecie zauważyłem obrazy, które funkcjonują jak grzejniki. Naprawdę fajna sprawa, jednak są one bardzo drogie w obsłudze – producent zapewnia że nie tylko są wydajne, ale też potrafią ogrzać dość wielką przestrzeń i jeszcze ślicznie się prezentują ozdabiając nasze pomieszczenie. Innym typem są piece na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno oraz brykiet. Tego rodzaju kotły składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Pospolity piec na węgiel ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na parę dni. Tego rodzaju ogrzewanie domu należy do tanich jednak bardzo skomplikowanych. Możemy zaprogramować podawanie paliwa. Spalony popiół powinno się wybierać raz na parę dni, ogień musi palić się ciągle, więc jeśli chcemy pojechać gdzieś na wakacje w zimie jest to dość spory problem, bo ktoś naszym mieszkaniem musi się zajmować i dorzucać ekogroszek. Możemy też zaplanować miejsce na gromadzenie paliwa do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania mieszkania. Innym rodzajem ogrzewania jest piec na gaz.

Jest to ogrzewanie o wiele bardziej czyste. W marketach dostępne są kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w stosowaniu od tradycyjnego pieca gazowego), ale| za to ich nabycie jest znacznie droższe. Z kolei piec tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w użytkowaniu spośród wymienionych rodzajów pieców. Wszystko prezentuje się bardzo dobrze gdyby mamy gaz w drodze przy naszej działce. Jeśli nie to musimy zamówić specjalny dystrybutory, który jest na naszej działce, a spółka uzupełnia go gazem. Wtedy moje ogrzewanie już nie jest tak atrakcyjne, gdyż cena za gaz jest znacznie wyższa. Ogrzewanie solarne jest coraz bardziej popularne w Polsce. Sama eksploatacja jest jednoznaczna, ale zakup już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju możemy strać się o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co jest dość drogie. Fotowoltaika – czy warto w nią zainwestować? Tutaj rodzi się dużo pytań, ale również jak w wypadku solarów możemy otrzymać kasę od państwa. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, ponieważ jak dla mnie więcej mówi za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zabrudzeń, po wykorzystaniu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tu nie jest wyświetlany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – słońce było i będzie nie musimy denerwować się, ze go zabraknie jak w wypadku węgla czy gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. A przede wszystkim słońce jest darmowe. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym dodatkowo zarabiamy.

Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w pochmurne dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Wielkie koszty początkowe inwestycji
  • Energia wytwarzana jest tylko w ciągu| dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przekalkulować ceny inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wybrałem ogrzewanie na gaz. Jak dla mnie najbardziej korzystne. Zawsze może dlatego że posiadam nieduży apartament. Moi koledzy ogrzewają ekogroszkiem apartament ma 240 m2 i jest dość wysoki. Koszt ogrzewania w ich przypadku to około 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy ale posiadam niższy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako ekologiczny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bowiem na papierze wszystko można wyliczyć i naspać. Coraz częściej wiele powiatów oferuje pieniądze za wymianę starego pieca na nowoczesny. Dotyczy to często przejścia z ogrzewania brudnego tzn węgla na gaz czy prąd. Oczywiście taka wystarcza na wymianę nowego kotła i nowoczesną instalację, jednak nikt nie mów o kosztach związanych z samym ogrzewaniem, które w poszczególnych przykładach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje apartament powinien sam| podjąć decyzję czym chce ogrzewać swój dom. Można zawsze poradzi się firmy, która wykona nam początkową kalkulację. Musimy pamiętać również, aby wybierać firmowe kotły, na które dostarczana jest gwarancja, gdyż w razie awarii musimy mieć gdzie się udać. Gdyż w zimie długo bez ogrzewania budynku nie poradzimy sobie. best japanese replica watches best knock off rolex best low cost watches